Plastyka Sport Muzyka Film Nauka Wolontariat Taniec Nauka Teatr Plastyka Sport Fotografia

Podczas warsztatów z cyklu "Łódź i Ziemia łódzka - cudze chwalicie, swoje poznajcie” uczestnicy 11 klas drugich szkół podstawowych zapoznali się z legendami dotyczącymi powstania miasta, dzięki pracy z teatrzykiem KAMISHIBAI. Odkryli tajemnice związane z pochodzeniem nazwy Łodzi. Mieli okazję dotknąć i rozpoznać różne rodzaje materiałów oraz dowiedzieć się, z czego powstają. Zamienili także jedną z sal w małą manufakturę lampionów z upcyclingowych, wykorzystując słoje, stare książki, szyszki oraz sizalowe sznurki i taśmy jutowe, które wcześniej mieli okazję rozpoznać.

 

Uczestnicy kolejnych zajęć regionalnych mieli okazję poznać legendy dotyczące rozwoju przestrzennego naszego miasta. Dowiedzieli się także kim była Panna Piotrkowska, szukając jej wizerunku podczas pracy z planem Łodzi. Odnajdywali też wiele łódzkich nazw na mapie i próbowali dociekać o przeszłości tych miejsc. Na koniec jedną z sal zamieniliśmy na manufakturę lalek z włóczki, gdzie powstawały liczne Panny Piotrkowskie i panowie geometrzy w wielu odsłonach…

  

Podczas warsztatów regionalnych z cyklu Wielokulturowość Łodzi zapoznawaliśmy się z elementami kultury niemieckiej i jej wpływami na rozwój naszego miasta i regionu. Odnaleźliśmy wiele pozytywnych skojarzeń odnoszących się do naszych sąsiadów. Doceniliśmy ich wkład w niespotykany na skalę europejską, niezwykle szybki rozwój Łodzi. Poznaliśmy też elementy wywodzące się z kultury niemieckiej, które przyjęły się w naszej kulturze, jak zwyczaj ubierania choinki, czy kolędowania… Na koniec przenieśliśmy się w czasie, kilka wieków wstecz i próbowaliśmy dowiedzieć się jak wyglądała osada tkacka Łódka. Poznaliśmy pojęcia krosno, osnowa, czółno, tkanie, tworząc własnoręczne tkaniny.

  

Podczas kolejnych warsztatów edukacji regionalnej dla klas III SP poznawaliśmy elementy związane z wpływami kultury rosyjskiej na rozwój wielokulturowej Łodzi. Poznając samowary, Wańki wstańki i matrioszki odnajdywaliśmy się pośród skojarzeń związanych z Rosją. Zwieńczeniem zajęć było malowanie przez uczestników drewnianych łyżek w rosyjskiej technice Chochłoma.

 

W przedświątecznym tygodniu czas na poznawanie ciekawych i zupełnie odmiennych od Polskich tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia z różnych stron świata. Spróbujemy odgadnąć jakie zwyczaje panują w Niemczech, Anglii oraz skąd wywodzi się Piniata czy gwiazda betlejemska. Dowiemy się też jakie zwyczaje świąteczne panują na Ukrainie oraz kim naprawdę był Święty Mikołaj i jaki był jego wizerunek. Na koniec spróbujemy stworzyć Eko aniołki choinkowe i upcyclingowe kartki świąteczne (rodowodem z Anglii), w duchu NO WASTE.