Plastyka Sport Muzyka Film Nauka Wolontariat Taniec Nauka Teatr Plastyka Sport Fotografia

7 i 8 kwietnia 2018 r. po intensywnej pracy nad spektaklem Karuzela Wyobraźni, w Teatrze Piccolo w Łodzi (ul. Tuwima 34) odbyła się premiera i pierwsze widowisko teatralne, którego obsadę stanowili uczestnicy Studia Piosenki naszej placówki i jej Przyjaciele. Przyjaciele, a właściwie - PRZYJACIÓŁKI - tancerki - Wiktoria Baraniak, Karolina Kresowska, Julia Orlikowska i Weronika Zawadowska, oraz studentka architektury PŁ - Aleksandra Pluta, która była autorką scenografii - grafik powstających na żywo podczas spektaklu.

Autorkami, inicjatorkami oraz głównymi pomysłodawczyniami spektaklu były – pani Agnieszka Łuczyńska - autorka choreografii widowiska, koordynatorka projektu, która wspólnie z panią Aldoną Zawiślak - prowadzącą Studio Piosenki Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi, wyreżyserowała i przygotowała spektakl.


Uzupełnieniem widowiska była wystawa prac plastycznych Kolorowy Świat uczestników Atelier Technik Różnych Pałacu Młodzieży w Łodzi, prowadzonego przez panią Małgorzatę Urbaniak-Wawrzyniak.


Widowisko było jednym z 50 wydarzeń ujętych w programie akcji Dotknij Teatru 2018, którego organizatorem w Łodzi jest Poleski Ośrodek Sztuki, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi. Partnerami projektu byli - Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi, Fundacja Piccolo – Kultura Bez Barier i Stowarzyszenie Robotników Chrześcijańskich. Patronatem Honorowym projekt objęła Prezydent Miasta Łodzi Pani Hanna Zdanowska, medialnym - Gazeta Wyborcza, TVP 3 Łódź, e-teatr.pl.


Hasłem tegorocznej, dziewiątej edycji Dotknij Teatru jest DZIECIŃSTWO, co można zrozumieć, że - TEATR staje się RODZINNYM PLACEM ZABAW. Scena jest miejscem budowania głębokich więzi podczas aktywnego doświadczania sztuki, stworzenia okazji do istotnej rozmowy i refleksji, nauczenia twórczych wygłupów, pokazania świata oczami dziecka, zadania pytania, otworzenia przestrzeni na wzajemność i obecność, której ciągle nam za mało. Bohaterem uczyniono Dziecko. Realne i To, które ukrywa się we wspomnieniach - (za informacją organizatora DT  -  Poleskiego Ośrodka Sztuki).


W Karuzeli Wyobraźni nie zabrakło radości i ekspresji zarówno w tańcu, śpiewie, także w ilustracjach stanowiących scenografię widowiska. Nie zabrakło również dzieci i młodzieży - głównych bohaterów, czyli odtwórców i twórców sztuki (np. Wiktoria Baraniak jest autorką tekstu do wykonywanej przez siebie piosenki, na podstawie wierszy Jana Brzechwy - Na straganie, Na wyspach Bergamutach). Repertuar stanowiły piosenki dla małych, starszych i najstarszych. Piosenki, do których wraca się z sentymentem i takie, które stanowią aktualne hity dziecięcych musicali z bajek Disneya np. Księga dżungli, Vaiana, Herkules i inne. Uważni widzowie mogli wyłapać również połączone w niekonwencjonalny sposób postaci z wierszy polskich autorów – Tuwima, czy Brzechwy.


Fragment spektaklu oraz wypowiedzi wykonawców i reżysera widowiska - Agnieszki Łuczyńskiej na temat czym dla mnie jest teatr został nagrany i wyemitowany w Łódzkich Wiadomościach Dnia 07.04.2018r.
Dokumentację widowiska stanowią zdjęcia i filmowe nagranie spektaklu, które wykonali fotografowie DT, oraz zaprzyjaźnieni z autorkami i wykonawcami spektaklu - Joanna Miklaszewska, Karolina i Tomasz Leszczyńscy.